• 01_szkola.jpg
  • 02_szkola.jpg
  • 03_szkola.jpg

O szkole

Historia szkoły

W 1987 roku Wołomin wzbogacił się o nowa placówkę oświatową - Szkołę Podstawową Nr 7 przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że na tę szkołę czekano od wielu lat. Pierwsze projekty z inną lokalizacją, powstały jeszcze w latach sześćdziesiątych, ale dopiero w roku 1987 na opuszczonej budowie zawrzała praca. Włączyli się rzemieślnicy, pomogło wojsko z jednostek z Rembertowa i Słupna oraz nauczyciele i rodzice przyszłych uczniów.

  • 1
  • 2
  • 3

1. września 1987 roku o godzinie 9.00. w ciepły, słoneczny, wtorkowy ranek odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Na placu przed budynkiem zgromadził się tłum dzieci, rodziców i gapiów. Szkoła liczyła wówczas 1366 uczniów.

Liceum powstało siedem lat później jako odpowiedź na kłopoty ze szkolnictwem średnim na terenie naszego województwa - w 1994 roku decyzją Kuratora Oświaty został powołany Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3 w Wołominie w skład którego wchodziły:

  • Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Królowej Jadwigi,
  • IV Liceum Ogólnokształcące w Wołominie.

W roku 1999 w związku z reformą systemu edukacji Szkoła Podstawową Nr 7 została przeniesiona, a na jej miejsce powstało IV Gimnazjum. W 2003 roku szkoła zmieniło nazwę na III Liceum Ogólnokształcące.

Dzisiaj III Liceum Ogólnokształcące, które wpisało się w pejzaż miasta ma wśród jego mieszkańców ustalony prestiż.

22 kwietnia 2006 roku odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum i Liceum nr 3 w Wołominie imienia Ojca Świętego Jana Pawła II.

Całość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył ordynariusz diecezji Warszawsko-Praskiej, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który dostrzegając udział w liturgii uczniów oraz ich rodziców przypomniał, że nie możemy poprzestać na samym nadaniu imienia. Potem poświęcił nowy sztandar Zespołu Szkół, który został przekazany uczniom. Po mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz do szkoły ulicą Kościelną uświetniony grą orkiestry dętej pana Łukasza Wojakowskiego. Następnie w szkole pani dyrektor Joanna Pełszyk odebrała od burmistrza Wołomina, Jerzego Mikulskiego i przewodniczącego Rady Miasta, Zygmunta Nieznańskiego Akt Nadania Imienia szkole.

Kolejnym punktem było uroczyste wbicie pamiątkowych gwoździ, którego dokonali m.in.: przedstawiciel Mazowieckiego Kuratorium Oświaty – pani Aleksandra Ziach, pierwszy dyrektor placówki – pan Jerzy Szczęśniak, przedstawiciel Rady Rodziców – pani Mariola Roztocka, burmistrz Wołomina – pan Jerzy Mikulski oraz proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej – ks. Sylwester Sienkiewicz. Następnie pani dyrektor zaprezentowała wszystkim sztandar i uroczyście przekazała go uczniom, po czym nastąpiło ślubowanie złożone przez uczniów Gimnazjum i Liceum. Potem odczytano błogosławieństwa od papieża Benedykta XVI, abp Sławoja Leszka Głódzia oraz metropolity krakowskiego abp Stanisława Dziwisza.

Następną częścią uroczystości były przemówienia gości, m.in. prałata Jana Sikory, po czym pani dyrektor Joanna Pełszyk uhonorowała długoletnich pracowników szkoły. Nieoficjalną część stanowił program artystyczny “Ecce Homo” przygotowany przez uczniów pod kierownictwem pedagog liceum, pani Katarzyny Kielich. W trakcie programu uczniowie recytowali fragmenty“Tryptyku Rzymskiego”, wysłuchano fragmentu przemówienia Ojca Świętego i kilku piosenek w wykonaniu m.in. Andrzeja Kocuby i Natalii Kaczorowskiej. Całą uroczystość zakończył bankiet.

XV-lecie szkoły

16 października 2010r. w Zespole Szkół nr 3 im. Jana Pawła II w Wołominie obchodzono Dzień Papieski oraz XV rocznicę powstania liceum i X gimnazjum. W uroczystym pochodzie ulicami miasta dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie przeszli ze sztandarem szkoły do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie uczestniczyli we mszy świętej. Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystości szkolnej w sali gimnastycznej. Na początku Pani Dyrektor Henryka Duda podziękowała za trud i serce włożone w tworzenie placówki pierwszemu dyrektorowi szkoły – Panu Jerzemu Szczęśniakowi i Pani Joannie Pełszyk, która piastowała stanowisko dyrektora ZS nr 3 do ubiegłego roku szkolnego. Następnie wyraziła dowody uznania wobec grona pedagogicznego i pracowników szkoły. Przedstawiciele Rady Rodziców w szczególny sposób uhonorowali za 22 lata pracy na rzecz młodzieży Panią Dyrektor Joannę Pełszyk pamiątkową kryształową statuetką, a uczniowie bukietem białych róż i owacjami na stojąco.

Część artystyczną rozpoczął koncert Chóru Sentito pod kierunkiem Pani Sylwii Krzywdy, który jest związany z ZS nr 3, gdyż w jego skład wchodzą uczniowie, absolwenci i pracownicy szkoły. Najpierw chórzyści oddali hołd Papieżowi, śpiewając pieśni religijne: „Laudate Dominum” i „Ojcu Świętemu śpiewajmy”. A ze względu na fakt, że Jan Paweł II niezwykle cenił historię i tradycje naszego kraju, zespół zaprezentował też repertuar ludowy. W pamięci słuchaczy na pewno pozostało wykonanie utworu „Kukułeczka” z nietypową choreografią, jak również pieśni „Szła dzieweczka do laseczka” w języku japońskim. Idee głoszone przez Ojca Świętego chórzyści przypomnieli w utworze „Freedom”. Wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy przyczynili się do powstania liceum i gimnazjum, była aria z operetki „Księżniczka czardasza” zaśpiewana przez solistów: Joannę Przywoźną i Pawła Grędę. Koncert zakończył utwór J. Lennona „Yellow Submarine” dedykowany gronu pedagogicznemu z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Kolejnym punktem programu był montaż słowno-muzyczny poświęcony Patronowi szkoły, który przygotowała młodzież klas licealnych pod kierunkiem Pani Elżbiety Bujak i Pani Barbary Kowalczyk – Grędy. Uczniowie przypomnieli postać i działalność Jana Pawła II. W krótkiej inscenizacji wykorzystano fragmenty dzieł i przemówień papieskich, utwory poetyckie poświęcone Jego osobie oraz pieśni religijne. W finale przedstawienia uczeń klasy III h – Paweł Dobek zadeklamował przesłanie Jana Pawła II do młodych, które nie powinno pozostać bez echa. Ogromne wrażenie wywarł na słuchaczach występ Mateusza Barana – ucznia kl. I b, który w niezapomniany sposób zaśpiewał piosenkę „Poza czas” Szymona Wydry.

Na zakończenie uroczystości gimnazjaliści pod kierunkiem Pani Anny Jankiewicz i Pani Urszuli Torenc zaprezentowali krótki program artystyczny, będący swoistym podziękowaniem nauczycielom za ich trud i poświęcenie włożone w wychowanie i kształcenie młodzieży.

Obchody Dnia Patrona w ZS nr 3 uświetnili swoją obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Wołomin – Pan Jerzy Mikulski, Dyrektor ZEASiP w Wołominie – Pani Halina Bonecka i wielu innych znamienitych gości.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Papieskiego było wieczorne spotkanie mieszkańców Wołomina przy pomniku Ojca Świętego na Placu 3 Maja, w czasie którego uczniowie III LO im. Jana Pawła II zaprezentowali ponownie swój program artystyczny. Jak w ubiegłych latach księża z wołomińskich parafii wraz z wiernymi oddali hołd wielkiemu Polakowi i modlili się o Jego rychłą beatyfikację.

III Liceum Ogólnokształcące
im. Jana Pawła II w Wołominie
ul. Kazimierza Wielkiego 1,
05-200 Wołomin
tel./fax: 22 787 65 47 i 48;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.