Wydarzenia 2012/2013

NIESTANDARDOWEJ NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO CIĄG DALSZY

III Liceum Ogólnokształcące w Wołominie kontynuuje swoją językową tradycję. Ubiegłoroczne warsztaty językowe w Londynie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z tego względu organizatorka owego wyjazdu – Pani Barbara Kropiewnicka, przy ponownej współpracy z Biurem Turystyki Młodzieżowej ATAS zorganizowała tygodniowy wyjazd na Maltę. Odbył się on w drugim tygodniu czerwca i wzięło w nim udział 22 uczniów naszej szkoły.

Moim zdaniem był to zdecydowanie najlepszy wyjazd w historii szkoły. Do Valletty – stolicy Malty dotarliśmy po 3 - godzinnym locie. Na miejscu, 3-4 osobowe grupy uczniów zostały zakwaterowane u maltańskich rodzin. Było to nie lada wyzwanie, gdyż mieszkanie z Maltańczykami oraz studentami z innych krajów(m.in. Rosji, Libii, Jamajki, Szwecji, Belgii, Francji, Austrii) wymagało od każdego z uczestników komunikowania się tylko i wyłącznie w języku angielskim. Jest to bezcenne doświadczenie, ponieważ wymagało od nas przełamania bariery językowej, wiary we własne możliwości oraz zaangażowania, dzięki czemu poznaliśmy obcą kulturę i tradycje. Każdego dnia, w godzinach porannych braliśmy udział w zajęciach w szkole Link School of English prowadzonych przez native speakerów mieszkających na stałe na Malcie. Pierwszego dnia po napisaniu testu sprawdzającego naszą znajomość języka angielskiego, zostaliśmy przydzieleni do grup międzynarodowych o odpowiednim stopniu zaawansowania. Lekcje były bardzo ciekawe, prowadzone w luźnej atmosferze. Największy nacisk postawiono na wymowę, aby cała grupa w ciągu tych kilku dni maksymalnie doszlifowała swój akcent.

Po zajęciach zwiedzaliśmy największe i najsłynniejsze miasta Malty – Vallettę (obecną stolicę), Mdinę, Rabat oraz wyspę Comino, która dzięki swojej turkusowej i krystalicznie czystej wodzie oraz wspaniałemu otoczeniu przypomina raj. Na zakończenie pięciodniowych warsztatów każdy z uczestników otrzymał od dyrekcji szkoły certyfikat potwierdzający jego stopień zaawansowania języka angielskiego. Tego samego dnia braliśmy również udział w niezwykle ciekawej grze „Treasure Hunt”, która rozgrywała się na terenie miasta Swieqi, w którym mieszkaliśmy. Zostaliśmy podzieleni na 5-6 osobowe grupy i mieliśmy za zadanie w ciągu 1,5 godziny znaleźć 30 rzeczy z listy, którą otrzymaliśmy od naszego przewodnika, sfotografować 30 miejsc i rozszyfrować 20 słów. Zabawa była rewelacyjna, ponieważ mogliśmy sprawdzić naszą orientację w mieście, a przede wszystkim porozmawiać z dziesiątkami przypadkowo napotkanych ludzi, którzy pomagali nam odnaleźć konkretne miejsca. Malta zachwyciła nas nie tylko urokliwymi miasteczkami i przyrodą, ale przede wszystkim ciepłem i życzliwością mieszkańców. Zarówno w sklepie, na plaży jak i na ulicy ludzie z uśmiechem na twarzy witali nas i z zaciekawieniem pytali o samopoczucie oraz wrażenia z pobytu w ich kraju. Rodziny u których gościliśmy traktowały nas jak ich bliskich. Wspólnie jedliśmy posiłki oraz spędzaliśmy wieczory na wspólnych rozmowach, zabawach oraz spacerach. Miłym zaskoczeniem dla wielu z nas były zaproszenia rodzin do odwiedzenia ich ponownie w niedalekiej przyszłości, gdyż bardzo się z nami zżyli (w szczególności najmłodsi).

Warsztaty na Malcie były niesamowitym przeżyciem. Mamy nadzieję, że szkoła będzie kontynuować językową tradycję oraz, że jeszcze kiedyś wrócimy do tego pięknego
i przyjaznego kraju.

Monika Bartman