Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska" Józef Piłsudski

8 listopada 2018 r. w Zespole Szkół nr 3 w Wołominie odbyła się uroczystość 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście Pani Halina Bonecką – Dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół i Przedszkoli, Ksiądz Witold Gajda – proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Pani Dyrektor Halina Bonecka odczytała podziękowanie od Pani Elżbiety Radwan – Burmistrz Wołomina za włączenie się naszej szkoły w obchody  100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Młodzież przedstawiła program słowno - muzyczny p.t. "Nasza Niepodległa", w którym zostały wykorzystane utwory poetyckie stworzone przez uczniów gimnazjum i liceum oraz utwory muzyczne – pieśni patriotyczne, nawiązujące do odzyskania niepodległości w 1918 r., ale również mówiące o wydarzeniach z historii najnowszej aż po rok 1989. Ponownie po przeszło 70 latach Polska stała się krajem niezależnym, wolnym i samostanowiącym o sobie. Ważne, aby potrafić to zachować i móc z tego czerpać.

Uczennice klasy 3 b gimnazjum Nikola Gniazdowska i Joanna Broch napisały tekst piosenki "Czas na następną rundę", a muzykę skomponował nauczyciel muzyki – Pan Bartłomiej Śliwa. W czasie uroczystości zaprezentowano następujące wiersze napisane przez uczniów: „Modlitwa” – Weronika Kielczyk z klasy 3 b gimnazjum;

„11 listopada” – Milena Kuta z klasy 3 b gimnazjum;

„Wolna ojczyzna” i „Waleczny Żołnierz” – Natalia Gorczyńska z klasy III h liceum.

W szkole podstawowej i gimnazjum odbył się konkurs historyczny "Droga do niepodległości". I miejsce zajął Radosław Piwowarski, II miejsce-Szymon Tabor- uczniowie klasy VIII a Szkoły Podstawowej. III miejsce zajął Oliwier Sellig uczeń klasy III e Gimnazjum.

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę dała możliwość wspólnego, uroczystego świętowania, celebrowania wartości takich jak: wolność, niepodległość, suwerenność.

Uroczystość przygotowali Małgorzata Stępnik, Marcin Karczewski – nauczyciele historii, Bartłomiej Śliwa nauczyciel muzyki, Marta Rygało nauczyciel plastyki. Wystawę historyczną "Ojcowie niepodległości" przygotowała Katarzyna Ewiak nauczyciel historii.

• _DSC0597
  • _DSC0598