Warsztaty w Pracowni Biofizycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

W dniu 6 grudnia uczniowie klasy IIi wzięli udział w zajęciach w Pracowni Biofizycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul Pasteura 5. Składały się one z dwóch części: półgodzinnego wykładu i dwugodzinnych warsztatów w laboratorium.

Uczniowie pracowali w grupach 4 – 5 osobowych, mając do dyspozycji spektrofotometr
(w niektórych przypadkach spektrofluorymetr) oraz zestaw pipet i próbówek. Samodzielnie, pod okiem prowadzącego ćwiczenie, przygotowali próbki do badań i wykonali pomiary. Podczas warsztatów uczniowie otrzymali widma absorpcyjne wykonanych przez siebie roztworów kilku barwników spożywczych. Następnie, wykorzystując spektrofluorymetr zapoznali się z widmem emisyjnym rodaminy.

Wyjazd był okazją do zgłębiania doświadczalnej strony fizyki a prowadzący zajęcia traktowali nas jak przyszłych studentów.