Wykłady dla uczniów na Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

W dniu  23 maja uczniowie klasy Ii wzięli udział w zajęciach w Pracowni Biofizycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul Pasteura 5. Składały się one z dwóch części: półgodzinnego wykładu i dwugodzinnych warsztatów w laboratorium. Uczniowie pracowali w grupach 4 – 5 osobowych, mając do dyspozycji spektrofotometr (w niektórych przypadkach spektrofluorymetr) oraz zestaw pipet i próbówek. Samodzielnie, pod okiem prowadzącego ćwiczenie, przygotowali próbki do badań i wykonali pomiary. Wyjazd był okazją do zgłębiania doświadczalnej strony fizyki a prowadzący zajęcia traktowali nas jak przyszłych studentów.

Dnia 6 czerwca w naszej szkole odbył się wykład dr Anety Drabińskiej p.t. „Termodynamika-temperatura, ciepło, praca”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie pasjonujący się fizyką. Podczas wykładu pani doktor przedstawiła szereg informacji związanych ze zjawiskami przemianami termodynamicznymi, omówiła zasadę działania i zastosowanie silnika cieplnego. Dowiedzieliśmy się między innymi o czym mówi zerowa zasada termodynamiki, a także poznaliśmy różne rodzaje termometrów. Swoją prezentację pani doktor wzbogaciła licznymi doświadczeniami, szczególnie podobały się pokazy z suchym lodem. Podczas tego spotkania nie zabrakło także wielu ciekawostek. Wykład zrobił na nas ogromne wrażenie.

W dniu 1 czerwca uczniowie IIi pod opieką pana R. Borówki uczestniczyli w ćwiczeniach pierwszej pracowni – wyznaczali  doświadczalnie ciepło topnienia lodu. Uczniowie wykonali pomiary zmian temperatury wody po dodaniu do niej lodu. Przedyskutowali równanie bilansu cieplnego badanego układu, a następnie wyznaczali ciepło topnienia lodu. Porównali otrzymaną wartość z wartością oczekiwaną i przedyskutowali źródła niepewności pomiarowych. Podczas zajęć każdy grupa uczniów wykonała jedno ćwiczenie (w zespołach 2-3 osobowych), którego czas trwania to ok. 2,5 godz. Zajęcia umożliwili poszerzenie wiedzy fizycznej.

• bio10
  • biofiz1